ZIMBRA 9 - Nasza recenzja już gotowa!

Przygotowaliśmy dla Was naszą recenzję dotyczącą kolejnej wersji Zimbry. 

Po raz kolejny Zimbra pokazuje swoją potęgę jako narzędzia, które można dostosować do swoich potrzeb, a nie odwrotnie.

 

Najważniejsze nowości dostępne w wersji 9 Zimbry to:

 • Nowoczesny, responsywny panel webowy, tzw. Modern Web App, oparty na bibliotece PReact (https://preactjs.com/)
 • Integracje ze Slackiem, Dropoboxem i Zoomem – dostępne dla nowego panelu webowego
 • Nowa platforma budowania Zimletów (Zimlet framework)
 • Prostota w dostosowywaniu interfejsu webowego (customization)

Oprócz tego, większość standardowych komponentów  Zimbry została zaktualizowana, m.in.:

 • SpamAssassin, upgrade z wersji 3.4.1 do wersji 3.4.4
 • ClamAV, upgrade z wersji 0.99.4 do wersji 0.102.2
 • OpenLDAP, upgrade z wersji 2.4.46 do 2.4.49
 • JQuery, upgrade do wersji 3.4.1

Dodatkowe funkcjonalności pojawiły się również w Zimbra Connectorze do Outlooka:

 • Nowa wersja funkcjonalności Wolny/Zajęty (status beta), która pozwala na uzyskanie większej ilości informacji dotyczącej dostępności uczestników spotkań

Nowoczesny responsywny panel webowy

Ten element to zdecydowany lider nowych funkcjonalności Zimbry i z pewnością powód dla którego główna numeracja Zimbry zwiększyła się o jeden.

Nowoczesny interfejs zapowiadany był już od dłuższego czasu i był już dostępny w Zimbrze X – chmurowej platformie Zimbra opartej na kontenerach i orkiestracji, nastawionej na wysoką dostępność, bezstanowość oraz elastyczność. Zimbra X kwalifikowana jest jako program rozwojowy (szczegóły tutaj: https://info.zimbra.com/zimbra-x ) .

Modern Web UI to całkowicie przebudowany interfejs webowy. Został on oparty na bibliotece PReact, zapewnia nowoczesny wygląd, szybkie działanie oraz wbudowaną responsywność. Dzięki temu Zimbrę możemy używać na dowolnym urządzeniu od Desktopa, poprzez tablety do smartfonów włącznie z tym samym interfejsem i przyzwyczajeniami.

 

 

Nowy interfejs prezentuje się świeżo i nowocześnie, podąża za najnowszymi standardami i trendami w dziedzinie UI i UX. 

Odejście od Zimbra frameworku na rzecz PReacta, wymagało od producenta zbudowania nowej platformy pod zimlety (Zimlet framework). W wyniku tego wszystkie poprzednie zimlety są niekompatybilne w nowoczesnym panelu webowym (Modern Web UI) i te standardowe zostały przepisane pod nową architekturę.


Integracje Slack, Zoom, Dropbox, OneDrive

Wraz z Zimbrą 9 otrzymujemy dodatkowe zimlety, które integrują naszą pocztę ze znanymi systemami i aplikacjami wykorzystywanymi w codziennej pracy.

Obecnie dostępne są następujące integracje:

 • Slack
 • Zoom
 • Dropbox
 • OneDrive

Dostosowywanie interfejsu – customizacja

Nowy panel webowy daje szerokie możliwości dostosowania wyglądu.

Następujące elementy mogą zostać poddane dostosowaniu:

 1. Tytuł
 2. Panel nawigacyjny z linkami
 3. Linki po lewej stronie panelu nawigacyjnego
 4. Linki po prawej stronie panelu nawigacyjnego
 5. Lewy pasek boczny
 6. Prawy pasek boczny
 7. Nagłówek

Poniżej przedstawiono przykłady zmodyfikowanego interfejsu webowego, który zrobliśmy dla Intalio:

Szczegółowa dokumentacja w jaki sposób można wykonywać zmian znajduje się tutaj: https://zimbra.github.io/zimbra-9/adminguide.html#_customizing_modern_web_app


Inne zmiany

Od wersji 9 Zimbry zrezygnowano z dodatkowych klientów webowych (Zimbra Touch Client, Zimbra Mobile Client oraz Zimbra HTML Standard Client).

Obecnie, w systemie dostępne są dwa panele webowe:

 • Nowoczesny Zimbra Modern UI
 • Klasyczny, dobrze znany z wersji 8.8.15 Zaawansowany klient AJAX (Advanced Web Client)

Użytkownicy mogą dowolnie przełączać się pomiędzy oboma panelami z zachowaniem wszystkich ustawień, danych i konfiguracji na swoich kontach.


Czego zabrakło ...

 • Największy mankament (na pewno tymczasowym) to brak polskiej wersji językowej panelu Modern UI. Ten element ma być dostępny w kolejnych Patchach wydawanych przez producenta.
 • W Modern UI nie ma i nie będzie Aktówki. Ta funkcjonalność została zastąpiona przez wprowadzoną już w wersji 8.8.12 funkcjonalność Zimbra Drive (https://www.zimbra.com/email-server-software/zimbra-drive/).
 • Brakuje pomniejszych funkcjonalności takich jak: obsługa Zestawów Ustawień (Personas), Odzyskiwanie z kosza (Dumpster folder), obsługa list dystrybucyjnych. Mają być one udostępniane w miarę rozwoju panelu Modern UI.

 

Najczęstsze zadawane pytania związane z Zimbrą 9

Jakie języki obsługuje obecnie ZIMBRA 9?

 • W chwili pisania tego artykułu, nowy interfejs webowy Zimbry dostępny jest w wersjach: angielskiej, niemieckiej, francuskiej, hiszpańskiej, portugalskiej, chińskiej, japońskiej, włoskiej, tajskiej, indonezyjskiej oraz hindi.
 • Wersja polska zostanie wydana wkrótce.

Mam wersję Zimbra Open Source – czy mogę zrobić upgrade do wersji 9?

 • Wersja Zimbry 9 jest dostępna tylko z licencją więc upgrade do wersji 9 wymaga wykupienia licencji na środowisko Zimbra. Jeżeli chcemy pozostać z Zimbrą w odmianie Open Source, to musimy trzymać się wersji 8.8.15, której wsparcie zostało wydłużone do końca 2023 roku. Obie wersje: 8.8.15 LTS i 9 będą rozwijane równolegle.
 • Nie wiemy, czy planowane jest wydanie Zimbry 9 w wersji Open Source, trudno powiedzieć. Pozostaje nam cierpliwie czekać na dalsze plany producenta.

Mam wersję Zimbra Network Edition – czy muszę kupić dodatkową licencję, aby przejść na wersję Zimbra 9?

 • Upgrade do wersji Zimbra 9 jest możliwy w ramach aktywnego wsparcia producenta. Nie trzeba dokupować żadnych dodatkowych licencji. Wystarczy sprawdzić, czy dla wersji licencji Zimbra Perpetual (wieczystych), takie wsparcie jest aktywne dla Twojej firmy. Jeżeli tak, to droga do upgrade’u jest otwarta. Podobnie się dzieje w przypadku posiadania licencji w wersji Zimbra Subscription.

Gdzie jest aktówka?

 •  Aktówka nie będzie dostępna w nowym panelu webowym. Zamiast tego, producent radzi przejść na dostępny od paru już wersji Zimbra Drive, który powstał jako element rozwijający i zastępujący klasyczną Zimbrową aktówkę. Jest dostępna procedura łatwej migracji z Aktówki na rozwiązanie Zimbra Drive.