Zimbra 8.8.15 już jest!

W dniu 23 lipca wydana została wersja 8.8.15 pakietu Zimbra. W nowej wersji pojawiły się łatki poprawiające bezpieczeństwo systemu pocztowego oraz kilka nowości i udoskonaleń.

Co nowego...

Pierwszą nowością jest zastosowanie modułu OWASP do oczyszczania kodu HTML. Moduł ma za zadanie  zabezpieczeniu systemu pocztowego Zimbra przet atakami XSS.

Poprawiono narzędzie do migracji skrzynek pst do systemu Zimbra. Dodatkowo dla użytkwoników korzystających z programu Microsoft Outlook zweryfikowano działanie wtyczki ZCO z aplikacją Microsoft Office 2013 Click-to-run.

Od wersji 8.8.15 zastąpiono Zimbra Talk modułem Zimbra Connect. Moduł ten łączy w sobie komunikator, platformę do udostępniania wideo, pulpitu, plików oraz realizuje widoekonferencje. Niestety obecnie wspierane języki to angielski, francuski oraz rosyjski. Dotychczasowi posiadacze licencji Zimbra Talk, mogą być spokojni - ich licencje są aktualne.

Pojawiły się również zmiany w module NG Backup. Dodano opcję backupCompressionLevel, która pozwala ustawić poziom kompresji archiwum gz. Dodano również backupNumberThreadsForItems oraz backupNumberThreadsForAccounts, za pomocą których administrator ma możliwość definiowania liczby wątków skanujących zasoby oraz skrzynki pocztowe przez usługę skanowania w czasie rzeczywistym. Do wersji 8.8.15 parametry te zakodowane były na sztywno. Warto nadmienić, że od wersji 8.8.15 NG Backup nie wykorzystuje już redo logów.

Z informacji producenta wynika, że zbliża się koniec testów ZCS Zimbra dla systemu Ubuntu 18.04LTS. Obecnie (włącznie z wersją 8.8.15) dla tej wersji systemu, dostępny jest instalator ale ze statusem beta. W wersji przedprodukcyjnej (beta) jest również dostępna opcja kopii bezplikowej (Blobless Backup).

Wraz z nową wersją udostępniono uaktualnioną dokumentację administratora. Znajduje się w niej m.in. dokumentacja hierarchicznej książki adresowej (HAB).  Warto zapoznać się z lekturą.

Ostatnia ważna informacja jest taka, że wersja 8.8.15 od grudniu tego roku będzie wersją LTS.

Szczegóły wykaz zmian i nowości czytelnik znajdzie tutaj.

Zachęcamy do pobrania najnowszej wersji.

Podsumowując

Nowa wersja to przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa i z tego powodu warto dokonać aktualizacji. Pełną listę usprawnień znajdzie czytelnik tutaj. Z niecierpliwością czekamy na pojawienie się instalatora ZCS Zimbra dla systemu Ubuntu 18.04LTS.