Zimbra 8.8.11

Pod koniec grudnia 2018 roku, udostępniona została nowa wersja 8.8.11 pakietu Zimbra. W nowej wersji pojawiły się poprawki bezpieczeństwa, naprawy drobnych błędów oraz nowe funkcjonalności.

Domyślny kalendarz

Jedną z dodanych opcji jest możliwość definiowania przez użytkownika domyślnego kalendarza. Każdy użytkownik, może ustawić dla siebie domyślny kalendarz poprzez Właściwości > Kalendarz > Tworzenie terminów.
Ustawienie domyślnego kalendarza

Tworzenie nowych wydarzeń czy akceptacja zaproszeń, będzie skutkowała wpisem do domyślnego kalendarza, zamiast głównego, jak to było w poprzednich wersjach.

Synchronizacja z kalendarzami Google

Kolejną ciekawą funkcjonalnością jest możliwość dodawanie kalendarza Google do widoku Kalendarza w Zimbrze. Dzięki temu, możemy uzyskać dwukierunkową synchronizację między Zimbrą a kontem Google.
 
Konfiguracja nowej funkcjonalności składa się z dwóch etapów:
 • utworzenie projektu na platformie Google  Developer Console - celem projektu jest skonfigurowanie interfejsu CalDAV oraz wygenerowanie kluczy autoryzacyjnych do interfejsu
 • ustawienie na serwerze ZCS Zimbra, dla wybranej domeny:
  • zimbraOAuthConsumerAPIScope -> https://www.googleapis.com/auth/calendar:google_caldav
  • zimbraOAuthConsumerCredentials -> <google_client_id>:<secret>:google
  • zimbraOAuthConsumerRedirectUri -> https://adres_serwera_zcs/service/extension/oauth2/authenticate/google:google

Po wykonaniu powyższych kroków, wystarczy aby użytkownik zalogował się na swoje konto, dodał kalendarz zewnętrzny , wybrał Kalendarz Google  i zalogował się na swoim koncie Google 

W wyniku powyższych operacji użytkownik w zakładce Kalendarze będzie miał podpięty kalendarz Google :-).

Widok kalendarzy w ZCS Zimbra i Goolge

Uwaga, patch!

Nowa wersja Zimbry to także nowe problemy...jak z każdym oprogramowaniem ;-), zatem poniżej kilka ciekawych przypadków na które napotkał nasz Dział Techniczny.
 • W nowej wersji pojawiły się problemy z załącznikami PDF w wiadomościach redagowanych za pomocą Apple Mail. Błąd polegał na tym, że klient webowy Zimbry nie wyświetlał załącznika. Szybko okazało się, że jest to błąd Zimbry #109103. Na szczęście opisywany na Bugzilli "hot fix" usunął usterkę ;-). 
 • Inny problem występował w przypadku wiadomości będących odpowiedzią na odpowiedź, czyli wiadomości o zagnieżdżonej strukturze. W pewnych sytuacjach interpreter wiadomości html nie był w stanie przetworzyć wiadomości... i pojawiał się BŁĄD USŁUGI SIECIOWEJ. W wyniku błędu nie było możliwości odczytanie wiadomości w trybie html. Można było jedynie podejrzeć wiadomość, wybierając z menu podręcznego "Pokaż oryginał". Błąd został usunięty wraz z patchem nr 2
 • Najciekawszy błąd przyszedł jednak z Patch3. Patch naprawił błąd wyświetlania wiadomości html w przeglądarkach Chrome, ale popsuł wyświetlanie wiadomości w trybie konwersacji w przeglądarce Firefox. Błąd polegał na tym, że wiadomości nie były wyświetlane w całości. Szczegóły problemu zostały opisane na forum Zimbry oraz Bugzilla. Rozwiązanie problemy z Firefox nastąpiło 8 marca poprzez wypuszczenie poprawki do Patcha 3. 

Podsumowanie

Interesującą opcją w wersji 8.8.11 jest możliwość łączenia kalendarzy Zimbra z kalendarzami Google. Dodatkowo, po zainstalowaniu wszystkich dostępnych poprawek dla tej wersji, można uznać, że 8.8.11 jest stabilna i bezpieczna.

Tagi: